Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:Ich już nie zaleje

Węgrowiacy mieszkający w okolicy ronda im. Edmunda Zarzyckiego od kilku dni mogą spać spokojnie. W rejonie ich posesji niedawno zostały zakończone prace związane z budową kanalizacji deszczowej – odwodnienia w rejonie ulic Traugutta i Al. Siedleckiej. Działania te miały na celu usprawnienie przyjmowania wód opadowych i napływowych z rowu melioracyjnego, a co za tym idzie mają zapobiec kolejnym podtopieniom na tych samych posesjach.

Udało mi się porozmawiać z jednym z mieszkańców tych ciągle podtapianych okolic. Zapytany o przyczyny zalań swojej posesji stwierdził, że było to spowodowane zbyt małym przepustem pod obwodnicą, który nie radził sobie z odprowadzaniem wody z rowu melioracyjnego umieszczonego przy jego działce. Błąd popełniono już przy budowie obwodnicy i przy powstawaniu planów... czyli jakieś 40 lat temu - dodaje z uśmiechem.

Miasto nie pozostawało obojętne wobec podtopień, które dotykały mieszkańców. Oferowało im pomoc, na przykład udostępniając ziemię do podnoszenia terenu posesji, ale domu przecież podnieść się nie da. Kilka lat upłynęło nim władze zaczęły naprawiać swój błąd u źródła, a nie bawiąc się w półśrodki, które nie przynosiły oczekiwanego efektu. Najbardziej martwi mnie fakt, że takie kilkukrotne podtapanie fundamentów mojego domu może źle wpłynąć na jego kondycję techniczną – dodaje mieszkaniec.

Ważne, że poprawa całej infrastruktury deszczowej oraz odpływowej została w końcu przeprowadzona. Mieszkańcy mają nadzieję, że od tej pory nie będą zmuszeni wylewać wody ze swoich domów podczas corocznych podtopień, bo to wymaga ogromnego i niepotrzebnego wysiłku oraz rodzi obawy o stan techniczny budynków znajdujących się na posesji. Pierwszą poważną próbą będą wiosenne roztopy, wtedy przekonamy się na ile naprawa odpływów w rejonie ronda im. Edmunda Zarzyckiego przełoży się na rzeczywistą pomoc mieszkańcom.

Autor: Adam Kisieliński

07-02-2012 Adrian Majewski

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

grudzień, 2018
PnWtŚrCzPtSbNd
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456