specjalista terapii uzaleznien
Grażyna Babiarczyk - terapia uzależnień od alkoholu

Odpowiedz

Jadąc do Warszawy, którą trasę wybierasz?

przez Stanisławów
przez Wyszków
przez Jadów
przez Mińsk Mazowiecki
nową obwodnicą Mińska Mazowieckiego (A2)
przez Górę Kalwarię

Twój profil


Login:

Hasło:SĄD W WĘGROWIE ZOSTANIE!

W zeszłym tygodniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie , na mocy którego 79 sądów rejonowych zostanie zniesionych i włączonych w struktury większych sądów sąsiednich jako ich jednostki zamiejscowe, z limitem 9 etatów dla sędziów. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.

      Jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w praktyce zmieni się tylko nazwa sądów. Początkowo reorganizacji miało podlegać aż 122 jednostek, liczba ta jednak spadła ostatecznie do 79. Do chwili ogłoszenia ostatecznej listy sądów, które mają być zlikwidowane, o swoją przyszłość obawiały się jednostki w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Już wiadomo, że sąd w Węgrowie (9 etatów sędziowskich) zostaje, natomiast sokołowski (8 etatów sędziowskich) ulegnie  likwidacji, czyli włączeniu w struktury Sądu Okręgowego w Siedlcach.

 

      Głównymi kryteriami, decydującymi o reorganizacji danego sądu, były: liczba sędziów, wpływ spraw do sądu, liczba mieszkańców objętych działaniem jednostki. Celem reformy jest polepszenie wykorzystania potencjału sędziów. Zmiany umożliwią prezesowi sądu rejonowego m.in. kierować sędziów do orzekania w wydziałach, w których występują braki kadrowe, co przyspieszy rozpatrywanie spraw.

 

      Reforma budzi wiele obaw w społeczeństwie. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Lustita uważa, że wydziały zamiejscowe będą jednostkami niesamodzielnymi, a obywatele, w celu załatwienia wielu spraw będą musieli udać się do innej miejscowości. Samorządowcy widzą w planowanych zmianach widmo likwidacji powiatów.

 

      Emocje, jakie wywołuje kwestia likwidacji sądów, są widoczne także wśród mieszkańców, których bezpośrednio dotyczą zmiany. Dobrym przykładem są Węgrów i Sokołów. Już na początku tego roku doszło do ostrej wymiany poglądów i wzajemnych oskarżeń pomiędzy pracownikami tych sądów. W Sokołowie miały miejsce także protesty społeczne, lokalni politycy interweniowali u Ministra Sprawiedliwości, jednak nie odniosło to żadnego skutku.

 

      Już od Nowego Roku  będziemy mogli przekonać się, jak w praktyce poprawi się funkcjonowanie naszych sądów. 

 

 

 

 

Autor: Małgorzata Iwańska

Foto: MB

Dodaj komentarz

Kalendarz Wydarzeń

październik, 2017
PnWtŚrCzPtSbNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345