Polonez Trzeciego Maja na Rynku Mariackim

Polonez Trzeciego Maja był jednym z wielu okolicznościowych utworów upamiętniających uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja, z którą naród polski wiązał ogromne nadzieje na zreformowanie kraju. Pierwsze wykonanie pieśni miało miejsce 8 maja 1791 r. podczas uroczystego balu wyprawionego w krakowskich Sukiennicach z okazji uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej oraz przypadających na ten dzień imienin króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W dniu 29.04.2022r. Polonez ponownie zabrzmiał, gromadząc na węgrowskim Rynku wiele osób.

29 kwietnia przypada również 231. Rocznica Inauguracji Konstytucji oraz międzynarodowy Dzień Tańca.

Poloneza rozpoczęli Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz Dyrektor I LO im. A. Mickiewicza Ewa Dmowska. Korowód poprowadziła młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Zawierucha” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Następnie w tańcu uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 3 im. Marii Konopnickiej, młodzież oraz zaproszeni goście.

Organizatorem happeningu pn. „Polonez trzeciomajowy” było Stowarzyszenie „Ogólniak” na rzecz Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

Dodaj komentarz

Najbliższe wydarzenia


Termin wydarzenia: 10-07-2022


Termin wydarzenia: 09-07-2022

Termin wydarzenia: 02-07-2022
© 2011-2022 Wegrow.info. Wszystkie prawa zastrzeżone.